2021’de Akılda Tutulması Gereken 5 İçerik Pazarlama Trendi

COVID-19 salgını dünya çapında etkisini göstermeye devam ederken, içerik pazarlama stratejinizi sürekli olarak geliştirmek önemlidir.

Sizler için 2021 yılında trend olacak 5 içerik pazarlama önerisi hazırladık.

1. Rekabet Büyümeye Devam Ediyor

COVID-19 kaynaklı kilitlenmeler yılı, hemen hemen her işletmeye basit bir gerçeği gösterdi: çevrimiçi değilseniz, varolamazsınız.

Bu günlerde , satışların çoğu çevrimiçi hale geldi ve yakında değişeceğine inanmak için hiçbir neden yok.

Çevrimiçi pazarlamaya daha fazla yatırım yapan işletme ile rekabet kaçınılmaz olarak büyüyor. Bugünlerde hepimiz içeriğimizin fark edilmesi için daha fazla zaman ve para harcamak zorunda kalıyoruz.

Yine de, içerik pazarlamasıyla ilgili en sevdiğim şey, yaratıcılık ve esnekliğin büyük bütçeler kazanabilmesidir ve bu değişmeyecek!

 

2. İçerik, Satın Alma Yolculuğunun Bir Parçasıdır

Daha fazla insanın evde sıkışıp kalması ve dünyayla bağlantıda kalmak için teknolojiyi kullanmaya zorlanmasıyla, dijital içeriğin alıcıların yolculuklarının daha önemli bir parçası haline geldiği açıktır.

Günümüzün (ve gelecek yılın) tüketicileri, yaşları ne olursa olsun, web konusunda daha bilgili ve teknolojiyi daha sık kullanıyor. Ve hızlı yanıtlar bekliyorlar; aksi takdirde, listedeki diğer sayfaya giderler.

Tüketiciler , acil bir ihtiyacı karşılamak için teknolojiye yöneliyor . Google , kullanıcılarının % 90’ından fazlasının , bir işin ortasındayken yardım ve ilham almak için siteleri kullandığını iddia ediyor .

İçeriğinizin bu acil ihtiyaçları karşılaması ve yanıtların bulunmasını kolaylaştırmak için iyi bir iş çıkarması gerekir. Metin İyileştirici gibi araçlar , sorun / soru + çözüm / yanıt biçiminde içerik oluşturmanıza yardımcı olarak herhangi bir konudaki popüler soruları ele almanıza olanak tanır.

Bunun da ötesinde, “önce mobil” düşünün. Artık mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak yeterli değil. Müşterilere daha iyi hizmet verebilmek için daha fazla mobil varlığa ihtiyacınız var. Yatırım yapılacak mobil varlıklara örnek olarak mobil uygulamalar ve oyun içi mobil pazarlama çözümleri dahildir. Ancak bağımsız varlıklar için bütçeniz olmasa bile, mobil uyumlu marka keşfi ve optimizasyonu için daha küçük adımlar atabilirsiniz:

  • Mobil odaklı (yani basitleştirilmiş) CTA’lar ve olası satış oluşturma formları oluşturun
  • Tek tıklamayla “Şimdi satın al” seçeneklerine olanak tanıyan daha hızlı, düzenli dönüşüm hunileri oluşturun
  • Yerel aramalar için optimize edin. “Yakınımdaki” ifadesinin en popüler mobil arama sorgularından biri olduğunu unutmayalım. İşletmenizin yerel girişlerinin verimli yönetimine yatırım yapmak, mobil arama yoluyla keşfedilmenin en etkili yollarından biridir
  • Mobil deneyimi geliştiren özellikleri entegre etmek için üçüncü taraf eklentileri kullanın. Örnekler, site içi arama motorlarınız için otomatik tamamlamayı entegre etmeyi (daha hızlı ürün keşfi için), daha hızlı mobil katılım seçeneklerini vb. İçerir.

3. İçerik Odaklı Yeniden Pazarlama Her Zaman İyi Bir Fikirdir

Rekabet gittikçe sertleşiyor ve alıcı yolculukları daha karmaşık hale geldiğinden, içeriğinizden gerçek satışlar elde etmek kolay olmayacak.

Site okuyucularınızın çoğu gelecek, cevaplarını bulacak ve görevlerini tamamlamak için ayrılacak.

İçeriğe dayalı kişiselleştirmenin yardımcı olacağı yer burasıdır.

 

İçeriğe dayalı kişiselleştirme nedir?

İçerik odaklı kişiselleştirme, geri dönen site kullanıcılarınızı sitenizi ilk terk ettiklerinde yaptıkları her şeye devam etmeye teşvik etmekle ilgilidir.

Örneğin, bir kullanıcı domates yetiştirme rehberinizin yarısını okuduysa, bir hafta kadar sonra geri geldiğinde onlara ücretsiz bir domates yetiştirme kontrol listesi veya kılavuzu sunun. Bu işlevselliğe izin veren birkaç güçlü e-ticaret çözümü vardır.

Finteza , sitenize geri dönen kullanıcıların daha fazla etkileşim kurması için kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturmanıza olanak tanıyan gelişmiş bir araçtır. Özellikle, sitenizdeki CTA’larınızı geri dönen her bir kullanıcıya sitenizdeki geçmiş tarama yolculuklarına göre hedefleyebilirsiniz.

İşte şimdi benimsenecek birkaç içerik kişiselleştirme tekniği (kurum içi teknoloji veya dışarıdan yardım gerektirmeyenler):

  • Geçmiş etkileşim verilerine dayalı e-posta / pazarlama otomasyonu kampanyaları oluşturun, ör. Bağlantı tıklandı, e-kitap indirildi vb. ( Çoğu e-posta pazarlama platformu otomatikleştirilmiş iş akışlarını destekler)
  • Üst düzey içerik hizmetleri sunun (bu, mevcut VOD çözümleri aracılığıyla yapılabilir .)
  • Google ve Facebook reklamlarıyla gelişmiş reklamcılığı benimseyin (işte size yardımcı olmak için  harika bir kılavuz .)
  • Verileri içerik oluşturma sürecinize dahil etmek için AI tabanlı yazma araçlarını kullanın ya da profesyonel bir ajanstan hizmet alın.
  • Sohbet robotları aracılığıyla talep edildiğinde içeriği otomatik olarak sunan “istek üzerine içerik” kanalları oluşturun (şu anda kullanımı kolay görsel editörler kullanarak akıllı kendi kendine öğrenen sohbet robotları oluşturmanıza olanak veren birkaç güçlü çözüm vardır ).

Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uyan bir veya daha fazla kişiselleştirme teknolojisi iş ortağı bulun. 

4. Video İçeriği Akışı Daha da Popüler Oluyor

Yüz yüze toplantılar ve konferanslar hala çoğunlukla imkansız olduğundan, video akışı geçen yıl olduğundan daha popüler hale geldi.