İLHAM VEREN 5 COVID-19 PAZARLAMA KAMPANYASI

Covid-19 fırtınası devam ederken, kesin olan bir şey var: Dünya bir daha asla aynı olmayacak.

Bu izolasyon durumunda, hepimiz dijital dünyanın hiper-bağlayıcı yeteneklerine ve yerel uygulamalara bu alışılmadık zamanlarda giderek daha fazla güvenerek daha yalnız bir varoluşa uyum sağlamak zorunda kaldık.

Pandeminin başlangıcından bu yana, tüketici koşulları ve satın alma alışkanlıkları değişti ve markalar, operasyonel yaklaşımlarını ve mesajlarını değiştirmek zorunda kaldı. Pek çok uzman, bunu şirketlerin marka stratejilerini yeniden değerlendirme zamanı olarak gösterdi.

Reklam ve Pazarlama son derece yaratıcı bir sektör olmasına rağmen, pek çok marka, itibarlarını zedeleme korkusuyla kampanyaları söz konusu olduğunda muhafazakar kalmayı veya ‘güvene oynamayı’ tercih ediyor. Ancak pandemi döneminde daha yaratıcı ve özgün olmak, markaları rakipleri karşısında 1-0 öne geçiriyor.

Şu anda, markaların ve pazarlamacıların bu öngörülemeyen dönemde uzun vadeli başarıyı garantilemek için kısa vadeli iletişim ve inovasyon sunmaya odaklanmaları gerekiyor. Ve bazıları harika bir iş çıkarıyor.

Covid-19 pazarlama kampanyalarına ilham vermek için işte bilmeniz gereken beş önemli kampanya.

Guinness

Pandemi, Mart ayı başlarında Avrupa ve Kuzey Amerika’da yayılmaya başlayınca ve eve kapanmalar yaklaşırken, Guinness ‘Aziz Patrick Günü Mesajı’ kampanyasıyla hedefe ulaştı.

Bu videonun canlandırıcı, ilham verici tonu, ortak ilgi ve birlik temasıyla birleştiğinde, belirsiz zamanlarda değeri gösterir ve markayı insanlaştırırken duygusal bir akor oluşturur.

Orijinal, alakalı ve markalı Guinness, bu Covid-19 pazarlama kampanyasından mükemmel sonuçlar elde etti ve ABD’de yüksek tercih puanları aldı. Üstelik videoyu sosyal medyada paylaşanların % 21’i bunu zamanın ruhunu ve ruh halini belirlediği için yaptı.

Sonuç: Şu anda, bir topluluk duygusu oluşturmak çok önemlidir. İnsanları bir araya getiren, net bir değer sunan mesajlara odaklanın, tüketicilerinizin onlar için orada olduğunuzu bilmelerini sağlayın.

BrewDog

Aberdeen’in en sevilen butik bira tedarikçisi BrewDog, kendi Punk Sanitiser’ını yapmak için kaynaklarını kullanarak pandemiye karşı proaktif bir duruş sergiledi.

El dezenfektanının arzının azaldığını fark eden BrewDog ekibi, büyük partilerde üretim yapmaya ve bunları Birleşik Krallık’taki hastanelere ücretsiz olarak göndermeye başladı.

BrewDog’un kurucusu James Wyatt, hayırsever girişimi hakkında şunları söyledi:

“Mümkün olduğu kadar çok insana yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlıyız.”

BrewDog, blog sayfası aracılığıyla düzenli güncellemeler sunarken aynı zamanda Twitter ve Instagram’da aktif kaldı.

Bu harika girişim , birçoğu yerel topluluklarına hizmet etmeye kendini adamış dünya çapındaki diğer bira fabrikaları ve damıtma tesisleri tarafından da benimsenmiştir .

Sonuç:  Gerçek bir soruna doğrudan değerin yanı sıra pratik bir çözüm sunarak ve tüketicileri mesajlarınıza yönlendirmek için promosyon kanallarınızı kullanarak, bu en belirsiz zamanlarda güven, otorite ve sadakat inşa edeceksiniz.

Günümüz dünyasında insanlar markaların harekete geçmesini bekliyor ve eğer yardım etmek için bir şey yapabiliyorsanız, yapmalısınız. Bunun hakkında da bağırmalısınız: elbette zevkle.

Fairmont Banff Springs Otel

Zamanı verimli ve proaktif bir şekilde geçirmek için, Kanada’daki Banff Springs Hotel’in personeli yakın zamanda ‘Bekleme Sanatı’ adlı bir kampanya başlattı.

Dans eden çan halklarından şarkı söyleyen şeflere kadar, bu mini videolar serisi basit ama eğlenceli ve markanın eğlenceyi seven tarafını sergilerken, kapılar yeniden açıldığında konuk rezervasyonlarının düşüşünü teşvik etmesi muhtemel bir nostalji duygusu yaratıyor.

YouTube’da olumlu yanıt alan yaratıcı bir görsel içerik kullanımı.

Sonuç:  Video içeriği güçlü bir pazarlama aracıdır ve marka değerlerinize sadık kalarak mesajınızı basit tutarak , pandemi sırasında sağlıklı sosyal etkileşim düzeylerini artırırken pozitif varlığınızı koruyabilirsiniz .

Nike

Nike, tüketicilerinin kriz sırasında formlarını ve kişisel morallerini korumalarına yardımcı olmak için kulüp antrenman aboneliğini sınırlı bir süre için ücretsiz hale getirdi ve marka kullanıcılarına antrenman, sağlık ve fitness içeriğine özel erişim sağladı.

Nike, değer odaklı teklifine, uygulama içi içeriğine ve ilham verici marka mesajlarına ek olarak, virüs sırasında sağlıklı kalma mesajını podcast’e de genişletti. Pandemi devam ederken, Nike güçlü bir marka bağlılığı duygusunu sürdürmeye devam ediyor ve ortak çabaları da Çin’deki azalan satışlarını hafifleterek yardımcı oldu .

Sonuç:  Birbirine bağlı kanallar arasında doğrudan ve anlamlı bir marka mesajı oluşturmak için zaman ayırarak, hem şimdi hem de virüs azalmaya ve toplumlar uyum sağlamaya başladığında marka otoritenizi artıracaksınız.

Lego

Aileleri evde kalmaya teşvik etmek için Lego, çocukları süper kahraman olmaya çağırırken güvende kalmak için ne yapılması gerektiğine dair önerilerde bulunan animasyonlu bir video oluşturdu.

Lego, doğrudan çocuklarla konuşarak ve onları krizde olumlu bir rolle güçlendirerek , evde oyun oynamaya yönelik eğitim ipuçları ve kaynaklarla gerçek bir değer sunarken, hedef kitlesiyle gerçek bir bağlantı kurdu.

Kampanyanın kapsayıcı mesajlaşma ve içerik odaklı yönü, izleyicilere, salgın sırasında şimdiye kadar rekor satışlarla sonuçlanan mükemmel bir etkileşim ve eğitim değeri sundu .

Sonuç: Ürününüzün veya hizmetinizin bu yeni dünyada tüketicilere sunabileceği değeri göz önünde bulundurarak ve insanların markanızla daha derin, daha anlamlı bir düzeyde etkileşim kurmalarına yardımcı olacak içerikler oluşturarak , kısa vadede ayakta kalabileceksiniz ve belki de hatta uzun vadede önemli bir müşteri kitlesi kazanacaksınız.

Pazarlama, insanların dikkatini çeken bir yarışmadır.

– Seth Godin

Hâlâ keşfedilmemiş sulardayız ve sektörlerdeki işletmeler için bu muhtemelen şimdiye kadar karşılaştığınız ve karşı karşıya kalacağınız en zorlu zamandır.

Bu beş ilham verici Covid-19 pazarlama kampanyası, değerlerinize sadık kalarak, zor zamanlarda pratik çözümler sunmak için mevcut kaynaklarınızı kullanarak ve olumlu bir marka varlığını sürdürerek başarılı olabileceğinizi kanıtlıyor.